Gabinet ortodontyczny – Ortodonta Toruń

Leczenie ortodontyczne zwykle wymaga cierpliwości oraz czasu pacjentów. Zastosowanie aparatu ortodontycznego, choć daje wspaniałe rezultaty, nie jest ostatecznym przyrządem, usuwania wad zgryzu i wyrównywania uśmiechu. Dla ciągłego efektu, zazwyczaj po skończeniu leczenia aparatem na zęby, używa się tzw. aparat retencyjny nazywany też retainerem. Jego głównym przeznaczeniem jest podtrzymanie rezultatów utworzonych przez uprzednio założony aparat na zęby. Bywa tak, że część zębów może przesuwać się na wcześniejsze błędne pozycje, z tego względu, by zapobiec temu procesowi, należy zastosować aparat retencyjny.

Noszenie aparatu retencyjnego daje pewność, że rezultat leczenia ortodontycznego będzie stały, a skorygowane zęby, zostaną na odpowiednich miejscach. Pacjenci, którzy korzystają z retainera, tak jak w przypadku aparatu ortodontycznego, muszą pamiętać o starannej oraz solidnej higienie jamy ustnej. Równie ważna jest regularna opieka oraz konsultacja stomatologa ortodonty.

O tym, jak długiego używania aparatu retencyjnego wymagają zęby pacjenta, rozporządza ortodonta. Najczęściej jest to połowa czasu, jaki poświęciliśmy na leczenie aparatem aparatem na zęby, ale zdarza się też tak, że aparat retencyjny musi być stosowany dłużej – czasami dożywotnio. Na wtórne przemieszczanie się zębów zwykle wpływa wiele czynników np. wiek oraz wynikające z tego wyrastanie kolejnych zębów w przypadku mniejszych pacjentów.

Decyzja o poprawie zdrowia i wyglądu jamy ustnej często wiąże się też z zabiegami ortodontycznymi, czyli czynnościami mającymi na celu wyprostowanie wykrzywionych zębów i zlikwidowanie nabytych lub wrodzonych wad zgryzu. Wśród dostępnych typów aparatów ortodontycznych, aparat stały ciągle jest uznawany za najskuteczniejszy i przynoszący najtrwalsze efekty. Żeby aparat ortodontyczny prawidłowo działał, musi być poprawnie zamocowany. Siłą, która oddziałuje na zęby w stałym aparacie jest łuk ortodontyczny przytwierdzony do ortodontycznych zamków przyklejonych do pojedynczych zębów. Ligatury ortodontyczne maja za zadanie utrzymanie łuku przy zamkach.

Ligatury ortodontyczne są małymi gumkami, które zachowują ważne elementy aparatu w odpowiednim miejscu, by praca aparatu była zgodna z wytycznymi lekarza dentysty i sporządzonym planem leczenia. Niepoprawnie ustawiony aparat może przynieść negatywne wyniki i zamiast naprawiania tylko zaszkodzi, przykładowo przez przesuwanie zębów w niewłaściwą stronę oraz tym samym nasilenie wady. Dlatego też chociaż ligatury ortodontyczne sprawiają wrażenie niewielkich cząstek struktury aparatu stałego, posiadają wielkie znaczenie dla poprawnego leczenia ortodontycznego.

Dla większego urozmaicenia, ligatury ortodontyczne można kupić w różnych kolorach, co przede wszystkim cieszy małych pacjentów. Starsi pacjenci zazwyczaj wybierają kolory ligatur tak, żeby były one prawie niewidoczne, nie wyróżniały się zbytnio na tle zębów lub z uwagi na to, czy istnieje możliwość zmiany koloru ligatury w trakcie użytkowania (ten problem dotyczy głównie ligatur w białym lub innym jasnym kolorze). Zazwyczaj ligatury ortodontyczne wymienia się w ciągu miesiąca lub półtora miesiąca.

http://www.ortodontatorun.pl