Ortodonta Toruń Esthetic Dental Clinic

Leczenie ortodontyczne często wymaga czasu i cierpliwości pacjentów. Użycie aparatu na zęby, chociaż przynosi doskonałe rezultaty, nie jest ostatnim przyrządem, usuwania wad zgryzu i wyrównywania uśmiechu. Dla absolutnego rezultatu, często po skończeniu leczenia aparatem ortodontycznym, wykorzystuje się tak zwany aparat retencyjny znany także jako retainer. Jego fundamentalnym przeznaczeniem jest podtrzymanie wyników uzyskanych przez wcześniej stosowany aparat na zęby. Zdarza się, że część zębów może wracać na poprzednie złe miejsca, dlatego, żeby powstrzymać ten proces, najlepiej zastosować aparat retencyjny.

O tym, jak długo aparat retencyjny będzie noszony przez pacjenta, rozporządza ortodonta. Z reguły jest to nie mniej niż połowa czasu, jaki poświęciliśmy na leczenie aparatem aparatem na zęby, ale bywa także tak, że retainer musi być stosowany dłużej – nawet do końca życia. Na wtórne przesuwanie się zębów może mieć wpływ wiele elementów np. wiek i wynikające z tego wyrastanie nowych zębów u mniejszych pacjentów.

Wykorzystanie aparatu retencyjnego daje pewność, że wynik leczenia ortodontycznego jest stały, a skorygowane zęby, zachowają się na odpowiednich miejscach. Pacjenci, co używają retainera, tak jak w przypadku ortodontycznego aparatu na zęby, muszą pamiętać o starannej i solidnej pielęgnacji jamy ustnej. Tak samo istotna jest regularna opieka oraz konsultacja z ortodontą.

Ortodoncja