Nowoczesna stomatologia

Przebieg leczenia zachowawczego u dentysty

Leczenie zachowawcze, to jedno z najpopularniejszych działań stomatologa, choć wzbudza dużo strachu pośród pacjentów, wcale nie jest tak przerażające. Jego podstawowym przeznaczeniem jest leczenie ubytków powstałych na skutek próchnicy oraz chorób zębów i przyzębia. Mimo szerokiego zastosowania, leczenie zachowawcze nie jest skomplikowanym czy bolesnym procesem. Dzięki subtelnym technikom i delikatności działań stomatologa, zabieg jest absolutnie komfortowy.

W gabinetach stomatologicznych wszelkie zabiegi stomatologii zachowawczej realizowane są z zastosowaniem miejscowego znieczulenia. To sprawia, że naprawa zębów nie boli oraz jest w absolutnie wygodne dla pacjenta. Po zastosowaniu znieczulenia pacjent może całkowicie wyciszyć się na czas zabiegu. W czasie właściwego przebiegu leczenia, stomatolog oczyszcza, leczy, a następnie odtwarza kształt i kolor zęba. Ostatecznie odbudowany ząb musi przypominać pozostałe zęby, dlatego stomatolog dobiera jego kształt. Tak właśnie zostaje utrzymany dobry kontakt wszystkich zębów.

Leczenie zachowawcze gwarantuje pacjentowi, że jego zęby pozostaną zdrowe, a wszelkie zmiany próchnicze zostaną zlikwidowane. Systematyczne kontrole i dbałość o zdrowie jamy ustnej eliminują bóle oraz problemy wynikające z pogłębienia nieleczonych chorób. Dentysta Toruń

Mikroskopowe leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe oceniane jako jedno z najtrudniejszych zabiegów w gabinecie stomatologicznym, wymaga precyzyjnego sprzętu oraz doświadczonego chirurga szczękowego. O tym, że mniej inwazyjne leczenie zachowawcze nie pomoże, może świadczyć silny ból zęba, zmieniona barwa, silna wrażliwość albo obrzęk lub stan zapalny. W sytuacji występowania objawów, powinno się bezzwłocznie zgłosić się do dentysty, żeby mógł zadecydować, jaki sposób leczenia będzie efektywniejszy. Zwykle bywa tak, że leczenie kanałowe to jedyny ratunek dla mocno zepsutego zęba.

Endodonta, jaki wykonuje leczenie kanałowe, używa mikroskopu, za pomocą którego zabieg jest w pełni precyzyjny. Dzięki użyciu mikroskopu lekarz endodonta może gruntownie ujrzeć zniszczoną przez bakterie miazgę zębową i zdecydować, jak wielką część zęba należy wyleczyć.

W wypadku, kiedy sytuacja jest zaawansowana, najlepiej zastanowieniu się nad zgłoszeniem do leczenia kanałowego. W przeciwnym razie jedynym rozwiązaniem będzie całkowite usunięcie zęba. Pustkę po wyrwanym zębie trzeba niezwłocznie uzupełnić, żeby uniknąć następnych problemów jamy ustnej. To z kolei oznacza nowe wydatki – przez potrzebę zakupu protezy lub wstawienia implantu.

Leczenia kanałowego nie powinno się obawiać, dlatego że odbywa się pod efektywnym miejscowym znieczuleniem. Dentysta Toruń

Wielu ludzi marzy o filmowym oraz zupełnie białym uzębieniu. Z uwagi na to wszędzie znane są różne sposoby wybielania, na które pacjenci mogą się zdecydować. Jednym z najczęściej stosowanych są rzecz jasna wszelkie pasty wybielające . Dość dobrze eliminują przebarwienia, czyszczą i rozjaśniają zęby, ale nie niszczą szkliwa. Równie popularne są paski, lakiery oraz żele wybielające do samodzielnej aplikacji. Kupuje się je w sklepach lub w aptece, ale z reguły jest to niezbyt dokładny sposób rozjaśniania zębów. Przed wszystkim w obszarze między zębami.

Niewiele osób wie, że skutecznym sposobem na wybielenie zębów jest profesjonalne oczyszczenie ich u stomatologa na przykład zabiegiem scalingu. Usunięcie przebarwień oraz zdjęcie kamienia zapewnia wybielenie zębów. Innym sposobem wykonywanym u dentysty są również specjalne nakładki. Różnią się one od tych dostępnych w aptece tym, że są indywidualnie dostosowywane do pacjenta na podstawie wycisku jego zębów. Pacjent sam wkłada nakładki w domu oraz stosuje zgodnie z wytycznymi dentysty.

Najbardziej profesjonalne przywracanie bieli zębów polega na naświetlaniu ich wymyślonymi do tego specjalnymi lampami. Taka technika wybielania zębów przynosi świetne wyniki w krótkim czasie. W przypadku silnie zniszczonych lub przebarwionych zębów, skutecznym sposobem jest zakrycie ich licówkami. Licówki osłonią zęby pacjent oraz nadadzą im pożądany kolor. Dentysta Toruń

Z jakiego powodu należy zdejmować w ciągu nocy ruchome protezy zębów?

Nieważne, jak dobrze proteza zębowa ruchoma została dopasowana do jamy ustnej pacjenta, jest kilka czynników, jakie wskazują na to, że z protezami zębowymi nie wolno spać. Jedną z podstawowych przyczyn, według których powinno się wyjmować protezę do snu, jest to, że gromadzą się na niej bakterie. Zalecenia dentystów są zdecydowane. By proteza służyła bez zastrzeżeń, powinno się ją właściwie czyścić i pielęgnować. Mycie jamy ustnej oraz skrupulatne mycie protezy ma duży wpływ na powstrzymywanie rozmnażania bakterii i utrzymywanie zdrowia.

Co więcej, korzystając z protezy ruchomej, jesteśmy narażeni na podrażnianie dziąseł. Obtarcia i podrażnienia mogą wzbudzać nawet zapalne stany dziąseł, z tego względu warto dawać wytchnienie błonom śluzowym nocą. Innym istotnym czynnikiem świadczącym o tym, że należy ściągać protezę na noc jest ryzyko zadławienia. W trakcie nocy, nie jesteśmy zupełnie świadomi naszych działań, co może skutkować uszkodzeniem albo pęknięciem protezy i zadławieniem.

W sytuacji, kiedy nie wie się jak trzeba dbać o protezę, warto przedyskutować swoje obawy z dentystą. Należy pamiętać, że poprawna pielęgnacja protezy pomaga zachować ją w dobrym stanie na dłużej. Protezy zębowe zazwyczaj służą od 5 do 7 lat. Po tym czasie niszczą się i trzeba wymienić je na nowe, żeby mieć pewność, że są właściwie dopasowane.  Dentysta Toruń

Czym jest wkład koronowo-korzeniowy

Leczenie u dentysty bywa trudne, na przykład, kiedy kondycja zębów wymaga fachowego leczenia kanałowego. Zazwyczaj leczenie kanałowe obejmuje poważne przypadki, w których zęby są silnie zepsute w wyniku np. próchnicy, ale nadal da się je wyleczyć bez konieczności wyrywania. W takich sytuacjach po ukończeniu leczenia sprawdza się wypełnienie powstałych ubytków – tak zwana odbudowa zęba.

Protetycznym wypełnieniem stałym dobrym w takich wypadkach jest wkład koronowo-korzeniowy. Zwykle wykorzystuje się go, kiedy korzeń zęba nadal jest zdrowy oraz właściwie zaczepiony w zębodole, natomiast koronę zęba musimy zastąpić. Wkład koronowo-korzeniowy ma wygląd sztyftu albo śruby, jaką przytwierdza się do korzenia, a z kolei protetyk zakłada na stałe tam koronę protetyczną.

W ten sposób ząb zostaje zupełnie zrekonstruowany oraz może stosunkowo wiernie zastępować ząb naturalny. W zależności od rodzaju surowca, z którego zostanie wykonany wkład oraz korona protetyczna. Surowcami, jakie z reguły są używane w tym celu są włókno szklane, cyrkon lub metal. Co raz częściej co raz rzadziej używa się metalu ze względu na mniejszą estetykę i możliwość rdzewienia. Włókno szklane jest dosyć elastyczne i trwałe, dlatego w przypadku potrzeby, można je wyjąć, bez usuwania korzenia. Z kolei cyrkon jest najtrwalszym i najbardziej biozgodnym surowcem, niestety jego cena jest nieco wyższa. Dentysta Toruń

Bruksizm, czyli zgrzytanie i zaciskanie zębów

Zgrzytanie i zaciskanie zębów zdecydowanej większości wypadków jest skutkiem długotrwałego stresu i zazwyczaj wiąże się z ciężkimi konsekwencjami dla kondycji pacjentów. Jedną z bardziej nieoczywistych skutków tego problemu (tzw. bruksizmu) są ciągłe bóle głowy, z reguły brane za migrenę. Zwykle pacjenci z bruksizmem, choć zaciskają zęby w niepowstrzymany sposób, stosują dużą siłę nacisku, co ma niekorzystny wpływ na kondycję zębów.

Do najbardziej znanych konsekwencji zgrzytania zębami wchodzą w skład pęknięcia, ukruszenia i szybkie ścieranie zębów, a poza tym pojawiają się krwawienia dziąseł i choroby przyzębia. Bywa również tak, że pacjenci słyszą kliknięcia lub chrzęst w żuchwie albo bóle skroni i szczęki. Na takie symptomy trzeba reagować w możliwie najkrótszym czasie, by przeciwdziałać następstwom tych dolegliwości.

Zazwyczaj nie trudno zdiagnozować symptomy bruksizmu. Pospieszna diagnoza oraz podjęte działanie, ratują kondycję uzębienia przed nieprzyjemnymi wynikami tej przypadłości. Odpowiedzią dentystów na bruksizm są relaksacyjne szyny. Są one miękkimi nakładkami na zęby, jakie osłaniają je i wspierają odprężenie szczęki. Choć gotowe szyny są dostępne na przykład w aptece, najlepsze z nich są przygotowywane przez dentystę. Dzięki temu pacjent ma pewność, że nakładki będą dobrane do niego indywidualnie, według jego potrzeb oraz rzeczywiście usuną problem.

W przypadku zaciskania i zgrzytania zębami potrzebna jest bezzwłoczna kontrola u stomatologa. Dentysta Toruń

Jakie są mocne strony implantów wszczepianych w gabinecie stomatologicznym

Sztuczne zęby czyli implanty stomatologiczne to w tych czasach jedno z najlepszych rozwiązań zastępujących naturalne zęby, które z różnych powodów pacjent stracił. Implanty zapewniają wiele odmiennych możliwości. Mogą być stosowane nie tylko w pojedynczych lukach, ale też w przypadku większych ubytków. O implanty można także oprzeć całkowite protezy zębów i wzmocnić ich stabilność.

Poza różnymi zastosowaniami tym, co wpływa na to, że implanty są wielokrotnie wszczepiane, są ich walory. Jedną z podstawowych zalet implantów jest ich solidność. Przypuszcza się, że zasadniczo wstawiony implant może posłużyć nawet całe życie. Zaakceptowane przez tkankę kostną, mimo przepływu czasu nie tracą na swojej wartości, nie niszczą się i nie powodują problemów. Ponadto zastosowanie implantów to wysoki komfort . Implanty nie zmieniają położenia oraz nie pozwalają, aby np. umieszczona na nich proteza przestawiała się nieodpowiednio.

Następnym walorem implantów jest to, że odbudowane na implantach zęby ściśle udają te naturalne. Trudno dostrzec różnicę, co gwarantuje ich zupełną estetykę. Do zaaplikowania implantów i odnowienia uzębienia, nie ma konieczności szlifowania najbliższych zębów, co mogłoby uszkadzać ich szkliwo. Właściwe umieszczenie implantów pozwala na łatwy dostęp do przestrzeni miedzyzębowej. A dzięki temu są łatwe w zachowaniu higieny.

Ze względu na wszystkie zalety, implanty o wiele lepiej sprawdzają się od innych rozwiązań protetycznych. Implanty Toruń

Leczenie kanałowe

Podstawowym celem leczenia kanałowego jest naprawienie zainfekowanej miazgi zęba. Ten rodzaj leczenia uznaje się za jeden z najbardziej skomplikowanych zadań lekarza endodonty wykonującego leczenie kanałowe, jednak większość przeprowadzanych z pomocą mikroskopu zabiegów przynosi oczekiwane skutki. Leczenie kanałowe jest sposobem na uratowanie naturalnego zęba. Dzięki udowodnionej efektywności tego zabiegu, obecnie możliwe jest uratowanie zębów, które jeszcze parę lat temu były po prostu wyrywane.

Jeśli chodzi o implanty są one bardzo wytrzymałe, a zamocowane na nich korony czy mosty protetyczne wiernie zastępują naturalne zęby. Właściwie, jeżeli pacjent odpowiednio troszczy się o higienę jamy ustnej, implanty pozostają nienaruszone do końca życia i są jednymi z najlepszych rozwiązań wypełnienia pustki po utraconym zębie. Dzięki leczeniu kanałowemu ząb w dużym stopniu pozostaje naturalny. Rolą dentysty jest jedynie rekonstrukcja korony zębowej. W momencie usuwania zębów uzupełnienie luki jest potrzebne z uwagi na zdrowie całej jamy ustnej.

Warto także zwrócić uwagę na ceny. Choć obie techniki są bardzo skuteczne, a za ich sprawą pacjent znów może cieszyć się pięknym uśmiechem bez bólu, koszty leczenia kanałowego są niższe niż w przypadku zabiegu wstawienia implantu. Przed podjęciem decyzji, co z robić w przypadku bolącego, dogłębnie zainfekowanego zęba, należy się ocenić razem z dentystą, które rozwiązanie okaże się najwłaściwsze.


Stomatolog Toruń

Jakie czynności profilaktyki zębów należy wykonywać?

 

Higiena zębów zależy od utrzymania czystości zębów i częstych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Nawet najdrobniejsze ubytki próchnicze zębów powinny być na bieżąco uzupełniane, żeby zapobiegać rozwojowi próchnicy i nasilania się problemów ze zdrowiem zębów. Co najmniej co pół roku należy umówić się na wizytę u stomatologa, żeby zbadał jamę ustną i wyleczył ewentualne wady. Takie leczenie zachowawcze daje pewność zdrowych zębów na dłużej.

Zdarza się, że profilaktyka zębów jest niezbyt częsta. To z powodu słabej higieny lub jej zupełnego braku, z reguły występują problemy jamy ustnej. Z uwagi na to leczenie zachowawcze trzeba podejmować za każdym razem, kiedy nastąpi taka konieczność. Rozbudowa się ubytków próchniczych może powodować konieczność trudniejszych zabiegów stomatologicznych. Na przykład poprzez bardziej wymagające leczenie kanałowe.

Zazwyczaj skutecznej profilaktyce towarzyszy cykliczne usuwanie kamienia nazębnego – podstawowego czynnika rozwoju próchnicy. Cykliczne oczyszczanie zębów u stomatologa, zmniejsza ryzyko konieczności korzystania z leczenia zachowawczego. Im mocniej zadbana jama ustna, tym mniejszy problem. Zazwyczaj przy regularnych wizytach dentystycznym, leczenie zachowawcze jest potrzebne tylko od czasu do czasu. Należy oceniać stan swojej jamy ustnej regularnie. Stomatolog Toruń

 

Ortodonta

Leczenie ortodontyczne z reguły wymaga cierpliwości oraz czasu pacjentów. Wykorzystanie aparatu ortodontycznego, choć przynosi wspaniałe efekty, nie jest finalnym mechanizmem, eliminowania wad zgryzu i prostowania uśmiechu. Dla ciągłego efektu, często po przeprowadzeniu leczenia aparatem ortodontycznym, nosi się tak zwany aparat retencyjny znany także jako retainer. Jego naczelnym przeznaczeniem jest zachowanie wyników utworzonych przez wcześniej stosowany aparat na zęby. Zdarza się, że niektóre zęby mogą przenosić się z powrotem na wcześniejsze nieprawidłowe polożenia, z tego względu, aby zapobiec temu procesowi, najlepiej założyć aparat retencyjny.

O tym, jak długo aparat retencyjny będzie potrzebny zębom pacjenta, rozporządza ortodonta. Najczęściej jest to połowa czasu, jaki poświęciliśmy na leczenie aparatem ortodontycznym, jednak zdarza się też tak, że aparat retencyjny musi być stosowany dłużej – nawet do końca życia. Na ponowne przemieszczanie się zębów może mieć wpływ wiele okoliczności np. wiek oraz związane z tym wyżynanie się kolejnych zębów u młodszych pacjentów.

Zastosowanie aparatu retencyjnego sprawia, że rezultat leczenia ortodontycznego jest stały, a skorygowane zęby, zostaną na właściwych miejscach. Pacjenci, co korzystają z aparatu retencyjnego, tak jak w przypadku ortodontycznego aparatu na zęby, muszą pamiętać o porządnej oraz dokładnej pielęgnacji jamy ustnej. Równie istotna jest regularna opieka i konsultacja lekarza ortodonty. Ortodonta Toruń

Co to jest próchnica zębów

 

Próchnica jest jedną z najczęstszych chorób zębów i przyzębia, jakie występują u pacjentów. Wczesna faza tej choroby nie jest zauważalna gołym okiem, ani nie wywołuje bólu, ale im dalej dosięgnie do wnętrza zęba, tym gorsze szkody i silniejszy ból stwarza. Ząb zainfekowany próchnicą robi się czulszy oraz bardziej podatny na zniszczenia. Czasami zmiany próchnicze dosięgają do miazgi zębowej i są na tyle zaawansowane, że ostatecznym ratunkiem pozostaje leczenie kanałowe.

Najczęstszą przyczyną tworzenia się próchnicy są bakterie, które głównie żywią się cukrami zawartymi w pokarmie. Na skutek aktywności bakterii następuje odwapnienie szkliwa zęba stanowiącego najlepszą ochronę zębów. Dieta, która skupia w sobie dużą ilość cukrów, mocno wspiera rozwój próchnicy. Wyjątkowo nieodpowiednie dla naszych zębów są przekąski lepiące, które łatwo przylegają do powierzchni i z reguły są trudne do umycia.

Poza różnymi czynnikami, jakie wspierają powstawanie próchnicy, ogromne znaczenie ma również higiena jamy ustnej. Na skutek nie bardzo sumiennego lub niezbyt częstego szczotkowania, pozostałości po pożywieniu osiadają na zębach i powodują namnażanie się kamienia nazębnego. Resztki jedzenia to też siedlisko bakterii, które sprzyjają powstawaniu chorób przyzębia i zębów.

Z próchnicą można radzić sobie, pilnując czystości zębów, stosując pasty z fluorem i często odwiedzając gabinet dentystyczny. Dentysta Białystok

Resekcja wierzchołka korzenia

Resekcję wierzchołka korzenia przeprowadza się, gdy nie ma możliwości ponownego leczenia kanałowego albo kiedy zmiany okołowierzchołkowe mu się nie poddały. Leczy on rozwinięty stan zapalny, którego symptomami mogą być dokuczliwe bóle, nasilające się podczas nagryzania. Wtóruje im opuchlizna polika, uwypuklenia na dziąśle i czasami nawet  gorączka. Dochodzi do zapalenia poprzez reakcję organizmu na bakterie, które znajdują się w kanale korzeniowym. Resekcja precyzyjnie oczyszcza kanał, poprzez zlikwidowanie jego uszkodzonej części.

Na czym polega zabieg?

Chirurg stomatologiczny w pierwszej części podaje znieczulenie miejscowe, co oznacza, że zabieg jest całkowicie bezbolesny. Dyskomfort i lekkie bóle pojawiają się dopiero z czasem, ze względu na gojenie się rany, powstałej w rezultacie otwarcia tkanki miękkiej w okolicy korzenia. Pozwala to na odsłonięcie kości i zlikwidowanie zakażonej albo zapalnie zmienionej tkanki, wraz z wierzchołkiem korzenia. Dodatkowo dla uszczelnienia, kanał jest wypełniany przeznaczonym do tego cementem (MTA). Pozostałe ubytki kostne, uzupełnia się biomateriałem. Na koniec chirurg stomatologiczny okrywa to miejsce specjalną membraną. Po operacji zaleca się stosowanie  mroźnych okładów i spożywanie zimnych posiłków i napojów, najlepiej o rzadkiej konsystencji, aby nie nasilić krwawienia. Należy się również trzymać zaleceń i przyjmować wszystkie leki w zapisanych przez stomatologa dawkach. Dentysta Bydgoszcz

Skaling zębów

Dbałość o zdrowie jamy ustnej opiera się przede wszystkim na odpowiedniej pielęgnacji. W celu zapobiegania rozwoju bakterii i gromadzenia się resztek jedzenia, jakie przyczyniają się do wytwarzania się kamienia nazębnego, trzeba odpowiednio zadbać o zęby poprzez dokładne czyszczenie. Poza takimi metodami jak nitkowanie lub szczotkowanie, dentyści zalecają, by co najmniej dwukrotnie w roku umówić się na kontrolę w gabinecie dentystycznym, na zabieg profesjonalnego usuwania kamienia nazębnego, czyli na skaling.

Skaling jest wykonywany przez lekarza dentystę albo dyplomowane higienistki . Metoda ta bazuje na użyciu specjalnego skalera ultradźwiękowego, który dosięga najdalsze, trudnodostępne  zakamarki, co sprawia, że jest to metoda niezwykle skuteczna. Stosowane ultradźwięki powodują, że płytki kamienia nazębnego pękają oraz odrywają się od zębów, dzięki czemu można je bez trudu usunąć z jamy ustnej. Sam zabieg ma dobry wpływ dla zdrowia, chociaż w niektórych przypadkach może powodować dyskomfort u wrażliwszych pacjentów. Nie powinno się go jednak przeprowadzać u osób z osteoporozą, rozrusznikiem serca i u kobiet w ciąży.

Przeprowadzanie skalingu jest ważne z uwagi na to, że nawet największa troska o jamę ustną nie eliminuje ryzyka powstawania kamienia nazębnego, który może być ścisłą przyczyną stanów zapalnych oraz rozwoju chorób dziąseł i przyzębia. Często po wykonaniu skalingu, pacjenci poddają się także zabiegowi fluoryzacji dla zwiększenia ochrony zębów. Dentysta Grudziądz

Ładny uśmiech jest skutkiem nie tylko przez odpowiednie leczenie dentystyczne, ale też dzięki poprawnej profilaktyce oraz zabiegom utrzymującym zdrowie oraz higienę jamy ustnej. Do zabiegów dentystycznych z zakresu profilaktyki włącza się również piaskowanie zębów, które tak jak w przypadku pozostałych zabiegów typowo profilaktycznych, należy odbywać w gabinecie dentystycznym co najmniej dwukrotnie w roku lub częściej, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.

Piaskowanie zębów polega na pozbywaniu się z powierzchni zębów osadu oraz przebarwień formujących między innymi od regularnego spożywania kawy, herbaty lub palenia papierosów. Zabieg wykonuje dentysta albo dyplomowane higienistki stomatologiczne przy użyciu piaskarki stomatologicznej, która w dokładny sposób naprowadza strumień wody z mieszanką piasku stomatologicznego na zęby i porządnie je oczyszcza. Co więcej zawarte w strumieniu drobinki zostały tak stworzone pod kątem twardości i rozmiaru, by nie miały ujemnych skutków, czyli na przykład nie uszkadzały szkliwa.

Piaskowanie zębów zwykle jest zabiegiem bezbolesnym, ale w przypadku osób z dużą nadwrażliwością może wywoływać dyskomfort. Taka metoda profilaktyki jamy ustnej, nie tylko oczyszcza z osadu, ale też przywraca zębom ich naturalna biel, nadaje im gładkość i połysk. Precyzja tego zabiegu jest skutkiem tego, że piaskarka stomatologiczna dociera do trudnodostępnych miejsc, które nie zawsze da się oczyścić za pomocą szczotkowania i daje pewność pełnej higienizacji. Dentysta Inowrocław

Zęby mleczne choć mogłoby się wydawać inaczej są bardzo ważne, ponieważ to ich rolą jest przygotowanie miejsca dla tych stałych. Nie należy ich zaniedbywać, ponieważ próchnica może zagrażać także ich następcom. Ważne jest też, by nie usuwać ich przedwcześnie. Do ekstrakcji nadają się w momencie, gdy ząb stały, kryjący się pod nim, uformuje 3/4 swojego korzenia. W takiej sytuacji mleczak jest zębem przetrwałym, dlatego że za długo zachował się w jamie ustnej. Jeśli nie wyleci w tym czasie samoistnie trzeba zwrócić się do chirurga stomatologicznego, który oceni, czy ząb kwalifikuje się do wyrwania. Pozostanie zęba przetrwałego w jamie ustnej może być przyczyną zapaleń lub przerostem dziąsła, to z kolei wiąże się z bólem i krwawieniem. Może to też poskutkować zmianą toru dla wychodzącego zęba stałego, a to może wywołać krzywy zgryz w przyszłości. Jest to najczęstsza przyczyna usunięcia zębów mlecznych. Do pozostałych należy potrzeba ekstrakcji poprzez nieodpowiednią higienę i zaniedbania, które doprowadziły do powstawania próchnicy w stadium, którego nie da się wyleczyć. Może to skutkować problemami w czasie rozwijania się zębów stałych. Należy pamiętać, że usunięcie zęba we wszystkich przypadkach powinna być ostatecznym rozwiązaniem. Nowoczesne technologie stomatologiczne pozwalają na ratunek nawet bardzo zaniedbanych zębów. Dlatego warto jest konsultować się z chirurgiem stomatologicznym, który udzieli wszelkich informacji.  Dentysta Kraków

Krwawienie dziąseł najlepiej zaobserwować w ciągu szczotkowania zębów. Przyczyn krwawienia dziąseł może być wiele na przykład zazwyczaj są to niektóre przyjmowane leki, przewlekły stres albo zła dieta. Głównie ten problem tworzy się na skutek niedokładnej higienizacji jamy ustnej i rozwojowi jednej z najpowszechniejszych chorób przyzębia i dziąseł czyli parodontozy. Zzwyczaj nieodpowiednie lub zbyt okazjonalne szczotkowanie zębów skutkuje zbieraniem się kamienia nazębnego oraz namnażaniem bakterii, które prowadzi do pojawiania się stanów zapalnych. W taki sposób osłabione zęby i dziąsła szybciej ulegają wpływowi szkodliwych okoliczności oraz powstawaniu paradontozy.

Krwawienie dziąseł oznacza nie tylko przykry widok w trakcie szczotkowania zębów. Problem daje także inne równie nieprzyjemne skutki. Z upływem czasu osłabienie dziąseł może prowadzić do poruszania się, a nawet wylatywania zębów. Na ten problem przede wszystkim powinny zwrócić uwagę także osoby palące papierosy, ponieważ substancje w ich składzie także ujemnie wpływają na kondycję jamy ustnej i utrudniają leczenie.

Z uwagi na te czynniki, nie należy lekceważyć krwawienia dziąseł. W pierwszej kolejności trzeba porozmawiać ze stomatologiem i jak najpilniej przyjść na wizytę w gabinecie dentystycznym. Stomatolog z pewnością podejmie leczenie problemu. W takiej sytuacji należy też zadbać o poprawną higienizację jamy ustnej i zaopatrzyć się w odpowiednio dopasowaną szczoteczkę do zębów. Dentysta Ostrowiec

CO TO JEST CHIRURGIA SZCZĘKOWA?

Chirurgia szczękowa to dziedzina medycyny, która łączy ze sobą cząstki medycyny ogólnej, chirurgii plastycznej i stomatologicznej. Zajmuje się leczeniem schorzeń jamy ustnej także zębów, szczęki, tkanek miękkich oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii twarzowo-szczękowej przyjmują najtrudniejsze przypadki, do których należą na przykład uszkodzenia lub odkształcenie jamy ustnej. Dotyczy to również leczenia chronicznych stanów zapalnych oraz usuwania zębów mądrości, eliminacji wad zgryzu, czy umieszczania implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, to nie jest lekarz dentysta. Mają podobny zakres pracy, ale to zupełnie odrębne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny zajmuje się naprawą wyłącznie w zakresie jamy ustnej. Natomiast chirurgia szczękowa mieści w sobie leczenie w obrębie twarzowej części czaszki, dlatego jest szerszym pojęciem.

 

 

Plastyka tkanek miękkich i tkanki kostnej

Chirurg szczękowo-twarzowy przeprowadza zabiegi na tkankach kostnych i miękkich, by naprawić estetykę twarzy. Wykonywane są również przed wszczepieniem implantów zębowych czy leczeniem protetycznym. Kuracja ma wtedy na celu zlikwidowanie wszelkich zgrubień, fałdek i nierówności, żeby jama ustna spełniała warunki utrzymania ruchomej protezy. Takie zabiegi dotyczą też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, zwiększenie gęstości tkanki kostnej albo poprawy dna jamy nosowej i zatoki szczękowej.

Co jeszcze należy wiedzieć?

Na wizytę u chirurga szczękowego potrzebne jest skierowanie. Może być wystawione przez każdego lekarza – nie tylko stomatologa, ale także lekarza rodzinnego. Wyłącznie pacjenci po urazach albo w ostrych stanach zapalnych przyjmowani są bez skierowania.

Plusem jest to, że chirurgia szczękowo-twarzowa jest dostępna na NFZ w miejscach, które mają podpisane umowy na świadczenia z działu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zwykle jest zależny od wielkości miasta i ilości pacjentów. Dentysta Wałbrzych

Wady zgryzu i zniekształcenia twarzy

Wykrzywienie twarzy na skutek wrodzonych lub nabytych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz głęboki czy zgryz otwarty to jedne z najpowszechniejszych dolegliwości, którymi zajmuje się chirurg szczękowy. Deformacja twarzoczaszki może też nastąpić w wyniku urazów mechanicznych – pobicia, wypadku samochodowego lub upadku. Chirurg szczękowo-twarzowy może też podnieść estetykę twarzy pacjenta, nadając pożądany wygląd czy proporcje podbródkowi.

Zęby zatrzymane

Zatrzymanie zębów jest wtedy, gdy kończą wzrost, jednak nie wychodzą ponad błonę śluzową albo kształcą się wewnątrz kości. Powoduje to groźny stan zapalny, mogą też wypchać pobliskie zęby w niewłaściwe, co łączy się z nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi. Zazwyczaj zatrzymanie zębów dotyczy ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy gwarantuje ich usunięcie.

Stany zapalne, guz lub torbiel w jamie ustnej

Zaangażowanie chirurga szczękowo-twarzowego to konieczne działanie, kiedy guz lub torbiel pojawia się niedostępnym położeniu lub w rejonie zatok szczękowych. Chirurg też pomaga wyleczyć stany zapalne kości, które biorą się od zębów.

Złamania kości żuchwy

Do złamań może dojść w rezultacie wypadku, silnego uderzenia lub urazu. Tego rodzaju zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej odbywają się w miejscowym znieczuleniu. W poważnych przypadkach stosowane jest znieczulenie ogólne. W obszarze złamania zazwyczaj umieszczane są specjalne szyny, protezy bądź metalowe mikropłytki. Przybierają one różne kształty, ze względu na możliwość wyginania ich do właściwego kształtu, dla złamanej kości.

Resekcje korzeni zębów

Ten zabieg dotyczy głównie zębów jedno-korzeniowych i jest on konieczny w przypadku, gdy przekształcenia w wierzchołku korzenia doprowadzają do stanów zapalnych jamy ustnej. Są to także zmiany chorobowe przy wierzchołku korzenia, zapalanie w przypadku utkwienia ciała obcego, złamanie korzenia zęba z martwą miazgą. W przypadku resekcji nie ma konieczności pozbywania się całego zęba. Likwiduje się w szczególności powody dolegliwości. Usuwany jest tylko patologiczny ułamek korzenia. Pacjent jest znieczulony w trakcie zabiegu. Po wyjęciu zmienionej tkanki wspólnie z wierzchołkiem korzenia, zabezpiecza przed wytworzeniem następnego stanu zapalnego, przy pomocy uszczelnieniu kanału i uzupełnieniu ubytku. Dentysta Zakopane

Chirurgiczne sprowadzenie do łuku zębów zatrzymanych

Zazwyczaj dotyczy kłów. W przypadku gdy ząb, w trakcie rozwoju miał niedużo miejsca w szczęce lub został wykrzywiony, ortodoncyjnie wprowadza się go do łuku zębowego. Po zbadaniu jego miejsca dzięki diagnostyce radiologicznej, odkrywa się go chirurgicznie i zakłada zamek ortodontyczny, by osiągnął właściwe miejsce w łuku zębowym.

Dentysta Toruń

Implanty zębowe jako skuteczny sposób na wypełnienie miejsca po utraconym zębie, mogą być użyte przez praktycznie każdego . Aktualnie nie ma przeciwwskazań także w przypadku pacjentów po chorobach nowotworowych lub takich z ustabilizowaną cukrzycą. Jedynymi ograniczeniami są ciąża oraz nałogowe palenie papierosów.

Korzystając z implantów można wypełniać nie tylko pojedyncze braki, ale też cały komplet zębów. Implanty są też idealnym podparciem dla protez – całkowitych uzupełnień protetycznych albo mostów protetycznych. Co więcej część pacjentów decyduje się na wszczepienie implantów ze względu na ich trwałość. Według stomatologów, tego rodzaju wypełnienie we często higienizowanej i pielęgnowanej jamie ustnej, wystarczy pacjentowi dożywotnio. Z tego powodu to ważne, by systematycznie czyścić zęby.

W odróżnieniu od innych protez, przed wstawieniem implantów nie ma potrzeby szlifowania naturalnych zębów oraz najwierniej ze wszystkich odzwierciedlają naturalny kolor koron zębowych. Dzięki nim ustaje proces zanikania kości w żuchwie albo w szczęce, a przez uzupełnienie pustki, pozostałe zęby otrzymują konieczne im oparcie. Zabieg implantacji nie boli, ponieważ wykonuje się ze znieczuleniem miejscowym, a samo odrzucenie implantu praktycznie się nie zdarza. Jeśli chodzi o koszty leczenia implantami, wynikają one w zależności od ilości, typu implantu i użytych materiałów.