Stomatolog Toruń – usuwanie ósemek

NIE BĄDŹ NIEMĄDRY- USUWAJ ÓSEMKI

Ósemki stanowią częsty problem dentystyczny już od momentu wyżynania się. Temu procesowi bardzo często towarzyszy długotrwały ból.

Problematyczne ósemki wcale nie rosną z powodu wysokiego IQ. To prawda: niektórzy mają wszystkie cztery dodatkowe trzonowce, a niektórzy ani nie mają ich wcale, ale nie ma to żadnego związku z naszą inteligencją. Ósemka to ząb, który w efekcie ewolucji stał się problematyczny. W miarę postępu, człowiek przestał potrzebować dodatkowego trzonowca- dobrze radzimy sobie z przeżuwaniem i gryzieniem, mając do wykorzystania tylko siódemki. Szczęki na przestrzeni lat uległy pomniejszeniu , dlatego wyrastające ósemki są bardzo często niemałym problemem i powodem niemałego dyskomfortu.

Czy usuwanie zębów mądrości jest konieczne?

Wszystko zależy od tego, w jakiej pozycji dany trzonowiec urósł. Ponieważ przeciętny łuk zębowy jest dosyć wąski a zęby mądrości nie mają miejsca, żeby właściwie się ułożyć, bardzo często występują liczne nieprawidłowości związane z tymi zębami: wyrastają w niewłaściwym miejscu, ściskają i wykrzywiają pozostałe zęby. Ponieważ część zębów mądrości wyżyna się tylko połowicznie, pozostają one przykryte tkanką dziąsła. Utrudnia to znacznie pielęgnację jamy ustnej- trudno nam perfekcyjnie oczyścić zęby mądrości a również okolice siódemek, dlatego często prowadzi to do ich zepsucia. Bywają jednak osoby, u których dodatkowe trzonowce wyrastają prawidłowo- mieszczą się w łuku zębowym, nie są skrzywione i nie ściskają pozostałych zębów. W tym przypadku są one dodatkowym wsparciem dla reszty w procesie żucia i gryzienia, zatem nie należy ich usuwać. Jeżeli jednak ząb mądrości wyrasta w nieodpowiednim miejscu lub szkodzi innym, sąsiednim zębom, nie należy zastanawiać się nad ekstrakcją.

Jak przebiega zabieg usuwania ósemki?

Niekiedy zdarza się, że dodatkowe trzonowce wyżynają się w bardzo problematycznym ułożeniu. W tym wypadku specjaliści zalecają operacyjne usuwanie ósemek. Część z nas reaguje paniką, a w głowie widzimy siebie na stole operacyjnym i kałużę krwi. Tak naprawdę dla stomatologów jest to zabieg rutynowy. Wokół usuwania zębów mądrości narosło wiele nieprawdziwych informacji- otwierające się rany, obfite krwawienia, niewyobrażalny ból… Najczęściej takie wiadomości znajdziemy na grupach dyskusyjnych, które nie są niestety rzetelnym źródłem wiedzy. Jeżeli oddasz się w ręce fachowego specjalisty, możesz być pewien, że nic złego ci się nie przydarzy.

Podczas zabiegu pacjent pozostaje przytomny, stosuje się tylko znieczulenie miejscowe. Pacjent może czuć intensywny nacisk na kość szczękową, drgania wiertła i ciągnięcie zęba. Nie są to komfortowe uczucia, jednak z rozlewem krwi nie mają one nic wspólnego.

Jak należy się przygotować do zabiegu?

Pacjent powinien mieć ze sobą w zdjęcie RTG obu szczęk. Do zaleceń lekarza należą też szczepienia (przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B). Jeśli jesteś kobietą, bardzo istotne jest, aby zabieg usuwania ósemki nie miał miejsca dwa dni przed miesiączką ani w pierwszych dwóch dniach krwawienia- podczas zabiegu podawane są leki rozrzedzające krew, które mogą doprowadzić do krwotoków. Przed ekstrakcją uważać powinni także palacze- minimum 12 godzin przed operacją nie należy palić papierosów. Przed operacją zabronione jest też spożywać alkoholu, który może sprawić, że znieczulenie nie zadziała należycie a dodatkowo alkohol również rozrzedza krew.

Ekstrakcja ósemki- jakie są wskazania po zabiegu?

Najważniejsze jest bezwzględne zachowanie higieny jamy ustnej. Żeby nie zabrudzić rany zaraz po ekstrakcji, należy powstrzymać się od spożywania pokarmów i picia do kilku godzin po zabiegu. Ponieważ silne znieczulenie może cię trochę oszołomić, w żadnym wypadku nie wsiadaj do samochodu- najlepiej poproś kogoś bliskiego, żeby zawiózł cię na operację. Zęby czyść miękką szczoteczką i szczególnie dbaj o higienę miejsca ,w którym znajdował się ząb. Usta płucz delikatnie chłodną wodą i na jakiś czas zrezygnuj z płynów do płukania ust powstających na bazie alkoholu. Jeśli pojawił się duży obrzęk, możesz okładać policzek lodem. Niektóre gabinety posiadają technologie produkujące fibrynę bogatopyłkową PRF, która widocznie przyspiesza gojenie. Czasami stomatolog zaleca przyjmowanie też środki przeciwbólowe.

Reasumując, czy wyrywanie ósemek jest naprawdę takie bolesne?

Odpowiedź jest następująca: zdecydowanie nie! Kluczem do powodzenia jest znalezienie profesjonalnego lekarza. Doświadczony specjalista, który wykonał z dobrym skutkiem już setki podobnych operacji, zakończy ekstrakcję szybko i bezboleśnie. Zamiast więc czytać fora dyskusyjne i niepotrzebnie się zamartwiać, zasięgnij konsultacji specjalisty- przy okazji wizyty kontrolnej zapytaj swojego stomatologa o przebieg usuwania zębów mądrości.

 http://www.dentystatorun.pl